1960s

1960

Venue: Fleckney
Date: ?
Winning Patrol: 1st Kibworth
Runner Up: ?
Presented By: Miss Sanderson Morrison
Judges: Mr. Offley


1961

Venue: Hallaton
Date: ?
Winning Patrol: 1st Kibworth
Runner Up: ?
Presented By: District Chairman Mr. Arthur Tugwell
Judges: ?


1962

Venue: East Farndon Gorse
Date:
Winning Patrol: 1st Fleckney
Runner Up:
Presented By: Mr. A Tugwell
Judges:

Patrol members: – Derek Garner, Ivan Moore, Alan Birch, & Steven Taylor,
with Scout Master “Mick” Brick


1963

Venue: Knowles Memorial Campsite at Cotton near Rugby
Date:
Winning Patrol: 1st Kibworth, Lion
Runner Up: 5th Market Harborough & 1st Fleckney
Presented By: Mr. A Tugwell
Judges: ?

Winners


1964

Venue: Laughton Hills
Date: ?
Winning Patrol: 5th Market Harborough
Runner Up: 1st Fleckney
Presented By: ?
Judges: ?

Patrol members: – A Hargreaves, Graham Brooks, Scout Master Doug Jeffrey, —- & P Ward
Organised By Tom Bott (District Scout Master)


1965

Venue: Saddington
Date:
Winning Patrol: 1st Fleckney, Wolf……and a young Eric Gamble
Runner Up:
Presented By: Mr. A Tugwell
Judges: Mr. Martyn Lamb

Patrol members: – Eric Gamble, Nigel Brick, Will Norton, & Garry Holman
Organised By Tom Bott (District Scout Master)

Organised By Tom Bott (District Scout Master)


1966

Venue: Church Langton School
Date: ?
Winning Patrol: 1st Kibworth
Runner Up: ?
Presented By: Mr. A Tugwell
Judges: ?


1967

Venue: Blaston
Date: ?
Winning Patrol: 5th Market Harborough Share with 1st Fleckney, Wolf
Runner Up:
Presented By: Col. H Penn – Lloyd
Judges:

Pete Gazzard, Eric Gamble

Organised By Tom Bott (District Scout Master)


1968

Venue: Glooston
Date: ?
Winning Patrol: 1ST Market Harborough
Runner Up: ?
Presented By: Mr. E L Symington
Judges: ?


1969

Venue: East Langton
Date: ?
Winning Patrol: 1st Kibworth
Runner Up: ?
Presented By: Lt-Col Hignett
Judges: ?

I want the public to know how Scouting continues to open young people’s eyes to a world of extraordinary promise and possibilities.'
Bear Grylls, Chief Scout Bear Grylls